Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu „Racjonalna Fitoterapia”


W dniach 24-25 maja 2014 r. w miejscowości Skrzynki k. Kornika odbyła się pierwsza konferencja naukowo-szkoleniowa z cyklu „Racjonalna fitoterapia” z udziałem zaproszonych lekarzy z różnych regionów Polski. Jej organizatorem była firma Phytopharm Klęka S.A., pod patronatem Sekcji Fitoterapii PTL.

Wśród prelegentów znalazły się takie osobistości jak: prof. Bogdan Kędzia, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prof. Andrzej Fall, prof. Elżbieta Anuszewska, dr Jerzy Jambor. Wykłady dotyczyły znaczenia fitoterapii we współczesnej medycynie niekonwencjonalnej. Poświęcono też wiele uwagi preparatom aloesowym oraz zastosowaniu samego aloesu w ziołolecznictwie. Uzupełnieniem wiedzy przekazanej przez wykładowców było zwiedzanie szklarniowej plantacji aloesu drzewiastego (Aloe arborescens Mill.) w Klęce.

W ostatnim wykładzie konferencji pt. „Quo vadis phytopharmaka” prof. Bogdan Kędzia z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu przedstawił problemy związane ze stosowaniem leków roślinnych w kraju. Postulowano o to, by były to leki o dobrze udokumentowanym działaniu farmakologicznym i klinicznym, a więc odpowiadające terminowi zawartemu w tytule wykładu phytopharmaka. Prof. Kędzia przybliżył również zebranym działalność Sekcji Fitoterapii PTL od początku jej powstania w 1998 r. do chwili obecnej i scharakteryzował główne kierunki jej działania, m.in. szkolenie lekarzy i farmaceutów w zakresie racjonalnej fitoterapii oraz opiniowanie preparatów roślinnych o ukierunkowanym działaniu farmakologicznym i suplementów diety zawierających składniki roślinne.